לחיות חיים בריאים ויפים יותר עם איור ודה – שיטת רפואה הוליסטית העתיקה ביותר בעולם

פירוש השם איור-ודה מסנסקריט – ידע החיים. זוהי שיטת טיפול הוליסטית שמקורה בהודו, שיטה עתיקה הקיימת מזה ששת אלפים שנה ונפוצה בהודו, פקיסטן, סרי לנקה, נפאל וטיבט. מטרת הטיפול לרפא את גוף ונפש האדם, לסלק כל חולי מהעולם – להביא את האדם למצב של הארה.
שיטת הטיפול התפתחה במשך השנים והובאה למערב על ידי מרפאים שהגיעו מאזור הודו ומטיילים שנחשפו לשיטת הריפוי בטיולם.
“גוף האדם כגוף הקוסמוס ורוח האדם כרוח הקוסמוס”
על פי עקרונות האיור-ודה קיימים שלושה כוחות מרכזיים ביקום (“דושות” בסנסקריט). כוחות הטבע הפועלים בעולם פועלים ומשפיעים גם על האדם ומתקיימים בנפשו, גופו ומזונו. איזון בין שלושת הכוחות הללו הוא תנאי הכרחי לבריאות האדם.
באמצעות שלושת הדושות מתוארים טיפוסי הגוף השונים של האדם.
האיור-ודה אף מפרטת שילובים שונים של טיפוסי הגוף הבסיסיים:
הדושה ואטה VATA – תנועה וזרימה. הכוח האחראי להנעה ולזרימה: זרימת מחזור הדם, זרימת הרוח, זרימת המחשבות והאנרגיות. טיפוס גוף רזה וקל תנועה עם נטייה למתח ואי שקט.
הדושה פיטה PITTA – אנרגיית השמש, החום. הכוח האחראי ליצירת אנרגיה ועל חילוף החומרים בגוף. טיפוס גוף אנרגטי, פרפקציוניסט, בעל תיאבון עם נטייה לצרבת ואולקוס.
הדושה קאפה KAPHA – הכוח המחבר, מבנה הנותן צורה: כמו שלד הגוף, השרירים, האדמה והמים המהווים את קליפת כדור הארץ. טיפוס גוף חזק פיזית ונפשית, סלחני עם נטייה לבעיות ליחה.
אבחון וטיפול
תפקידו של מרפא האיור-ודה לזהות את כוחות היקום ומצבי הדושות בגוף המטופל. שלב הדיאגנוזה מתבצע באמצעות בדיקה גופנית, מישוש הדופק ותשאול מפורט על העדפות מזון, מזג אויר ועוד. על פי ממצאי האבחון בוחר המטפל את שיטת הטיפול לאיזון הגוף והקניית אורח חיים בריא: תזונה מותאמת אישית, צמחי מרפא והתאמת שיגרה יומית נכונה עלפי השעון הביולוגי של המטופל.
שיטות טיפול נוספות באיור-ודה הן שיטות לאיזון הרוח כדוגמת: יוגה ומדיטציה.
טיפול איור-ודה מוביל הוא עיסוי עדין של הגוף בשמני מרפא לניקוי הרקמות, ניסוכי שמן על הגוף ועל המצח – “העין השלישית” אזור בלוטת יתרת המוח. העיסוי כולל פילינג עדין לניקוי ההילה, פותח ערוצי אנרגיה ומשרה שלוה עמוקה לגוף ולנפש. עם סיום הטיפול הגוף מוצף בהרגשת רעננות ואנרגיה מחודשת.
תיהנו!