מה זה בוטיק ואיך הכול התחיל?

בשנים האחרונות מלונות בוטיק וספא החלו לצמוח במחוזות שונים בעולם, ואפילו הגיעו לישראל, שם החלו להתבסס החל מתחילת שנות התשעים. אך מהי המשמעות של המילה בוטיק עליה שומעים כל הזמן, והיכן נולד הקונספט, אשר כל כך מזוהה עם תעשיית התיירות בכלל, והמלונאות בפרט?

מלונות בוטיק החלו להופיע בשנות השמונים בלונדון, ובערים הגדולות של צפון אמריקה כדוגמת סן פרנסיסקו, מיאמי וניו יורק. מלונות הבוטיק והספא אינם מלונות רגילים, אלא נקשרים לעולם סגנון החיים אשר לעתים נתפס כנהנתני. לרוב, הם נתפסים כאליטיסטיים אשר פונים לאנשים בעלי אמצעים בלבד ולמעוניינים בחופשה לא שגרתית שפונה למספר מצומצם של אנשים. יחד עם זאת, עם הימצאותם של מלונות רבים ולצד התחרות בשוק המלונאות, יותר ויותר מלונות בוטיק מורידים מחירים ואף מצהירים כי הם פונים לכל סוגי האוכלוסייה בשביל להישאר אטרקטיביים ולקלוע ליותר פלחי שוק. מלונות בוטיק וספא הם כבר מזמן לא נחלתם של העשירים בלבד.

הבדלים בין מלונות בוטיק

ישנם שני סוגים של מלונות בוטיק: האחד, הוא מלונות המצויים בערים הגדולות. השני, הוא מלונות המצויים באתרי נופש מבודדים. מן הסתם, מלונות הבוטיק בערים הם יותר פופולאריים מעצם היותם נגישים וקרובים לאוכלוסייה השוכנת במקום. מלונות אלו לרוב יהיו מעוצבים בסגנון מאוד מודרני ויתאפיינו במערכות טכנולוגיות  כמו מסכי פלזמה, רמקולים, מיטות מתכווננות, חדר אמבטיה משוכלל ועוד. מנגד, מלונות הבוטיק המצויים באתרי נופש מבודדים כדוגמת איים, פסגות הרים ואזורי כפר מאופיינים לרוב בעיצוב מיוחד ונותנים דגש לפעילויות המקשרות בין האדם למקום. דוגמה לפעילויות שכאלה הן טיפולי ספא ויופי מרגיעים, שיעורי יוגה, ואף התבססות על מאכלים מקומיים ועיצוב מינימליסטי בכדי לשדר רוגע והרמוניה, שאינם מורידים מערך המקום אלא מחזקים את ייחודיותו.

מלבד השאיפה למעין גימיק המתבטא בייחוד ויזואלי בלובי המלון ובחדריו, מלונות הבוטיק מתגאים בכך ששמים את המודעות לשירות כערך עליון עליו הם נשענים. מלונות בוטיק איכותיים נמדדים בהבדל בין שירות טוב לשירות מצוין. שירות מצוין הוא שרות העונה על צרכי האורחים בכל עת ועושה ברור מקדים על אופי האורחים ועל מידת הציפיות שלהם משהותם. דוגמה להבדל בין שירות טוב למצוין הוא באופן פניית אנשי הצוות לעבר האורחים. בשירות מצוין יקראו לאורחים בשמם הפרטי ולא ‘אדוני’ או ‘גברתי’. בשירות מצוין, יכינו חדר המאובזר בכל הפינוקים אותם מבקש האורח. בשירות מצוין אף יואילו לעשות סידורים אישיים עבור האורח כדוגמת קניות, שרותי ניקוי יבש ואף ארגון לוח הזמנים.

פרמטר נוסף המזוהה עם מלונות אלו הוא מספר החדרים שברשותם. מספרם יכול להיות מספר בודד של חדרים ועד מאה במספר, שלרוב הוא המספר המקסימאלי על מנת ליצור אינטימיות ושירות אישי עד כמה שניתן.

מלון אמירי הגליל הוא מלון בוטיק וספא הממוקם בסמוך למושב אמירים. הוא אינו מנקר עיניים כמו אחיו העירוניים, אך עדיין הוא מושפע רבות מהסביבה הטבעית בה הוא מצוי, ומעביר זאת בצורה מוצלחת לאורחיו. הוא פונה ליחידים, זוגות ואף לקבוצות המעוניינים בחופשה שקטה המעבירה את קסם הצפון באמצעות צוות העובדים המיומן, הזמין לכל רצונות האורחים ויודע לספק טיפולי ספא ויופי, לצד עיסויים מיוחדים המקנים שקט נפשי והרגשה של טעינת מצברים בצורה הטובה והמשחררת ביותר